„Ha a gyermeket dicsérik, tisztelettudó lesz.
Ha a gyermeket biztatják, önbecsülést szerez.
Ha a gyermek tisztességben él, igazságszerető lesz.
Ha a gyermek bizalmat és barátságot kap, a világban szeretetre lel.”
(Dorothy Low Holte)
Az intézmény megnevezése:
Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ
Székhelye: 4130 Derecske, Köztársaság út 86. sz.
Telephely neve:
Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ Gondozási Központja
Telephely címe: 4130 Derecske, Bocskai u. 6. sz.
4130 Derecske, Morgó tanya 1 sz.
Gyermekjóléti Központ: 54/400-337
Gondozási Központ: 54/411-687
Készenléti szolgálat: 06-20/218-5871
Gyermekjóléti Központ: kozpont@dcsgy.derecske.hu
Gondozási Központ: gondozasikozpont@derecske.hu
Szakágazat megnevezése: szociális és jóléti szolgáltatások igazgatása
Intézményvezető: Szilágyi-Milák Éva
Intézményvezető-helyettes: Bak Mónika
A Derecskei Szociális, Család – és Gyermekjóléti Központ 2016. január 01-től működő, önkormányzati fenntartású, integrált intézmény. Derecske Város Önkormányzata- mint járási székhelyű település- a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. tv. rendelkezései alapján 2016. január 01-től működteti a Család- és Gyermekjóléti Központot, melynek szolgáltatásai 2017. január 01-től kibővültek a szociális törvény által szabályozott szociális alapszolgáltatásokkal.
Intézményünk a család – és gyermekjóléti központ jogszabályban előírt feladatain túl az alábbi szolgáltatásokat biztosítja:
Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ Gondozási Központja
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény, valamint a végrehajtásukra kiadott rendeletek határozzák meg minden település önkormányzata számára a kötelezően ellátandó szociális alapszolgáltatások biztosítását.
Derecske Város Önkormányzata a szociális alapszolgáltatások közül a szociális étkeztetést, a fogyatékosok, idősek és pszichiátriai betegek nappali ellátását, a házi segítségnyújtást, valamint a támogató szolgáltatást – 2017. január 1-jei hatállyal – a Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központon keresztül látja el.
A Gondozási Központ szociális szolgáltatásainak biztosításával célunk, a működési területünkön élő, szociálisan hátrányos helyzetű, koruk, egészségügyi, és mentálhigiénés állapotuk miatt rászorult emberek intézményi szolgáltatások keretében történő ellátása. A békés, kiegyensúlyozott időskor biztosítása, az idős vagy beteg emberek életminőségének javítása, személyre szabott gondozása, a tevékeny, aktív élet biztosítása, önrendelkezésük tiszteletben tartása, jogtudatos magatartás erősítése, véleményük kikérése és figyelembe vétele, az egyéni szükségletekhez igazodó komplex gondozás biztosítása. Szakmaközi, intézményközi együttműködés, a mentálhigiéné, mint intézményi szemlélet érvényesülése a gondozás minden területén, családi, közösségi és társadalmi kapcsolatok fenntartása, ápolása. Kiemelt feladatunknak tartjuk a társadalmi integrációt, a város életében való részvétel, közösségi programokon, rendezvényeken való megjelenést, a város intézményeivel való kapcsolattartást és együttműködést, ill. a korszerű gondozási módszerek alkalmazása, szakmai képzések, tanfolyamok biztosítása.
Hangsúlyos feladatunk, hogy szervezzük és összehangoljuk az intézményi ellátásban részesülők szociális biztonságának megőrzése érdekében nyújtott szolgáltatásokat, információt nyújtsunk, és megismertessük e tevékenységek és egyéb szociális szolgáltatások tartalmát és eljárási rendjét, támogassuk az azokhoz való hozzáférést. Feladataink eredményes teljesítése érdekében együttműködünk a szociális és gyermekjóléti feladatokat ellátó szervezetekkel és intézményekkel, figyelemmel kísérjük a szociális ellátások jogszabályi változását, más szolgáltatók eredményeit. A szakterületet érintően részt veszünk pályázatokon, új innovatív programok kidolgozásában. A munkánk során kulcsfontosságú a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával klienseink érdekének szem előtt tartása.
Intézményünk az étkeztetést, a házi segítségnyújtást, az idősek és pszichiátriai betegek nappali ellátását Derecske ellátási területtel, a támogató szolgáltatást Derecske, Konyár, Sáránd ellátási területtel, mely 2017. április 1-jétől kibővült Berettyóújfaluval, a fogyatékos személyek nappali ellátását Derecske és Konyár ellátási területtel biztosítja.
A Derecskei Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ Család és Gyermekjóléti Központjának ellátási területe a Derecskei Járás egészére terjed ki ( Derecske, Esztár, Hajdúbagos, Hosszúpályi, Kismarja, Kokad, Konyár, Mikepércs, Monostorpályi, Létavértes, Pocsaj, Sáránd, Tépe ).
A Család és Gyermekjóléti Központ célja a gyermeki jogok biztosítása, érvényesítése, családban történő nevelésének elősegítése, a veszélyeztetettség kialakulásának megelőzése, a kialakult veszélyhelyzet komplex rendszerben történő segítése. Támogatja a gyermekek ellátására, gondozására, testi, lelki, szellemi fejlődésére, szocializációjára vonatkozó szülői, gondozói, támogatói tevékenységeket. Szakmai iránymutatást nyújt a települési szolgálatoknál dolgozó, segítő szakembereknek. Tevékenységeik eredményessége érdekében szakmai konferenciákat, esetmegbeszéléseket szervez, ahol segítő kezet nyújt a munkatársainak. Tevékenységük eredményessége érdekében figyelemmel kísérik a szociális és gyermekjóléti ellátások jogszabályi környezetének változását, más szolgáltatók eredményeit. A szakterületet érintően részt vesz pályázatokon, új innovatív programok kidolgozásában.
Speciális szolgálatatásaink:
-kapcsolattartási ügyelet
- készenléti szolgálat
- óvodai, iskolai szociális munka
- pszichológia, jogi tanácsadás
- szociális diagnózis
Család-és Gyermekjóléti Központ munkatársai:
Balogh Barbara – esetmenedzser ( Konyár, Mikepércs )
Bíró Sándor – esetmenedzser ( Derecske, Esztár, Kismarja )
Rózsa Ferencné – esetmenedzser ( Hosszúpályi, Monostorpályi, Sáránd, Tépe )
Szabóné Farkas Edina – esetmenedzser ( Létavértes, Kokad )
Villás Miklós – esetmenedzser ( Pocsaj, Hajdúbagos )
Farkas Ibolya- szociális diagnózist felvevő esetmenedzser
Lászlóné Nagy Andrea – szociális asszisztens
Széplaki Sára – pszichológus
Óvodai, iskolai szociális segítőink:
Antós Imréné - szociális segítő
Csukáné Nagy Anikó- szociális segítő
Józsa Szilvia - szociális segítő
Győriné Hargitay Andrea – szociális segítő
Váradiné Varga Nóra- szociális segítő
Gondozási Központ munkatársai:
Házi segítségnyújtás:
Kiss Katalin – szociális gondozó és ápoló
Sárköziné Tóth Zsuzsa - szociális gondozó és ápoló
Sipos Józsefné - szociális gondozó és ápoló
Tóth Sándorné - szociális gondozó és ápoló
Nappali ellátások:
Csizmadia Józsefné – terápiás segítő
Kaliczka Mária – szociális gondozó
Speiglné Harangi Erzsébet – szociális gondozó
Villásné Szabó Enikő – terápiás segítő
Támogató szolgálat:
Bak Mónika – szolgálatvezető
Katona József – gépkocsivezető
Nagy Károlyné – személyi segítő
Kóka Lászlóné– személyi segítő
Étkeztetés:
Mészáros Józsefné- asszisztens