Kezdőlap >> Városunk >> Derecskei Települési Értéktár >> Helyi értékek >>  Országosan kiemelt minősítést kapott derecskei gyermektánc koreográfiák (Csik Istvánné munkássága)

Helyi érték megnevezése: Országosan kiemelt minősítést kapott derecskei gyermektánc koreográfiák (Csik Istvánné munkássága)
Helyi érték besorolása: Kulturális örökség
Készítette: Csik Istvánné

Csik Istvánné derecskei tanító és néptáncpedagógus, a helyi Cibri és Szivárvány gyermektánc együttesek alapítója 28 év táncoktatói és koreográfusi munkássága során közel 50 új táncot alkotott, melyek közül 1981 és 1997 között a szakmai zsűrik 7 táncot hívtak meg az új gyermektánc koreográfiák Országos Antológiájára Budapestre. E szellemi értékkel a tánccsoportok folyamatosan az országos élvonalban öregbítették Derecske város hírnevét, s azt követően Nyíregyházától Debrecenen át Budapestig számos tánccsoportnál taníthatta be a szerző koreográfus a derecskeiek sikertáncait.

Csik Istvánné koreográfiái többségében népszokásokon alapuló autentikus játékfűzések, melyek a népi táncdialektusok elemei gyermeklábakra adaptált alapozásának színterei is. A szakmai zsűrik véleménye szerint országosan is kiemelkedik csoportjainak tiszta ének és szöveghangzása. Önfeledt játék és tánctudásuk a színpadi tánc iskolapéldái.

A Csik Istvánné által vezetett mindkét néptánccsoport a mai napig egyedülálló módon kétszeresen nívódíjas, ezen kívül számos megyei és koreográfusi díj, évenként arany oklevél, nemzetközi táncfesztiváli diploma fűződik a nevükhöz.

Csik Istvánné néptáncpedagógusi tevékenységét illusztráló, 30 DVD lemezt magába foglaló gyűjtemény megtalálható a Derecske Városi Művelődési Központ és Könyvtár archívumában, illetve Derecske Város hivatalos honlapján (www.derecske.hu – Település - Képgaléria – Népi játék néptánc).